CHRYSLER Sebring Sedan 2.7L 4AT FWD (194 HP)
2006–2010
190
bhp
Power
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2736cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 190bhp |
| Power | 142kW |
| Torque | 298Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4841mm |
| Width | 1808mm |
| Height | 1499mm |
| Wheelbase | 2766mm |
| Kerb Weight | 1522kg |
| Boot Capacity | 388L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P215/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |