CHRYSLER Sebring Sedan 2.7L V6 5MT FWD (203 HP)
2001–2003
200
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
22.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2736cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 200bhp |
| Power | 149kW |
| Torque | 262Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 216km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.2mpg |
| Combined | 10.6L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 8.2L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4844mm |
| Width | 1793mm |
| Height | 1394mm |
| Wheelbase | 2743mm |
| Kerb Weight | 1575kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |