CITROEN C5 Crosstourer 2.0L HDi 6MT FWD (160 HP)
2014–
158
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 158bhp |
| Power | 118kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 6.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4841mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2814mm |
| Kerb Weight | 1595kg |
| Boot Capacity | 532L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |