CITROEN C5 Estate 2.0L 4AT FWD (136 HP)
2001–2004
134
bhp
Power
13.2
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.2s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 12.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4760mm |
| Width | 1768mm |
| Height | 1519mm |
| Wheelbase | 2748mm |
| Kerb Weight | 1420kg |
| Boot Capacity | 564L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |