CITROEN C5 Estate 2.0L 4AT FWD (140 HP)
2004–2008
138
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4760mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1519mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1479kg |
| Boot Capacity | 564L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |