CITROEN C5 Estate 2.0L HDi 5MT FWD (90 HP)
2001–2004
89
bhp
Power
15.8
s
0–100 km/h
39.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.8s |
| Top Speed | 175km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.8mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 7.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4760mm |
| Width | 1768mm |
| Height | 1519mm |
| Wheelbase | 2748mm |
| Kerb Weight | 1398kg |
| Boot Capacity | 564L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |