CITROEN C5 Estate 3.0L V6 5MT FWD (207 HP)
2001–2004
204
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2946cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 204bhp |
| Power | 152kW |
| Torque | 285Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 234km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4760mm |
| Width | 1768mm |
| Height | 1519mm |
| Wheelbase | 2748mm |
| Kerb Weight | 1497kg |
| Boot Capacity | 564L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |