CITROEN C5 Liftback 1.8L 5MT FWD (116 HP)
2001–2004
114
bhp
Power
12.1
s
0–100 km/h
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1749cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85.3kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.1s |
| Top Speed | 196km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 10.6L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4618mm |
| Width | 1768mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 2748mm |
| Kerb Weight | 1265kg |
| Boot Capacity | 456L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |