CITROEN C5 Liftback 1.8L 5MT FWD (117 HP)
2004–2008
114
bhp
Power
12.7
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1749cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.7s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 11.3L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4750mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1352kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |