CITROEN C5 Liftback 2.0L HDiF 6AT FWD (138 HP)
2004–2008
134
bhp
Power
11.3
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.3s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 10L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4750mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1529kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |