CITROEN C5 Liftback 2.2L HDiF 6MT FWD (173 HP)
2004–2008
168
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
38.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2197cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 222km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.6mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4750mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1551kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |