CITROEN C5 Liftback 3.0L 6AT FWD (210 HP)
2004–2008
204
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2946cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 204bhp |
| Power | 152kW |
| Torque | 285Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 230km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4750mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1564kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |