CITROEN C5 Liftback 3.0L V6 4AT FWD (207 HP)
2001–2004
204
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
144
mph
Top Speed
23.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2946cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 204bhp |
| Power | 152kW |
| Torque | 285Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 232km/h |
| Top Speed | 144mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.1mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 14.5L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4618mm |
| Width | 1768mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 2748mm |
| Kerb Weight | 1540kg |
| Boot Capacity | 456L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |