CITROEN C5 Sedan 1.6L HDi 5MT FWD (112 HP)
2010–2017
111
bhp
Power
12.8
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 111bhp |
| Power | 82.4kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.8s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4778mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2814mm |
| Kerb Weight | 1481kg |
| Boot Capacity | 439L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |