CITROEN C5 Sedan 1.6L HDiF 5MT FWD (110 HP)
2008–2011
109
bhp
Power
13.4
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.4s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Urban | 7.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4778mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2814mm |
| Kerb Weight | 1503kg |
| Boot Capacity | 439L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |