CITROEN C5 Sedan 1.6L THP 5MT FWD (156 HP)
2008–2011
154
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 154bhp |
| Power | 114.8kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4778mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2814mm |
| Kerb Weight | 1446kg |
| Boot Capacity | 439L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |