CITROEN C5 Sedan 1.8L 16V 5MT FWD (127 HP)
2008–2011
123
bhp
Power
12.2
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
29.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1749cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 169Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.2s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.7mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 10.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4778mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2814mm |
| Kerb Weight | 1510kg |
| Boot Capacity | 439L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |