CITROEN C5 Sedan 2.0L 16V 4AT FWD (140 HP)
2008–2011
138
bhp
Power
12.8
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 201Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.8s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Urban | 12.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4778mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2814mm |
| Kerb Weight | 1558kg |
| Boot Capacity | 439L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |