CITROEN C5 Sedan 2.0L BlueHDi 6MT FWD (150 HP)
2010–2017
148
bhp
Power
9.1
s
0–100 km/h
133
mph
Top Speed
57.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.1s |
| Top Speed | 214km/h |
| Top Speed | 133mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 57.4mpg |
| Combined | 4.1L/100km |
| Urban | 4L/100km |
| Extra-Urban | 3.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4778mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2814mm |
| Kerb Weight | 1515kg |
| Boot Capacity | 439L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |