CITROEN C5 Sedan 2.7L HDiF 6AT FWD (208 HP)
2008–2011
205
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2720cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 205bhp |
| Power | 153kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 224km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4778mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2814mm |
| Kerb Weight | 1741kg |
| Boot Capacity | 439L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |