CITROEN C5 Sedan 3.0L V6 6AT FWD (215 HP)
2008–2011
208
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
139
mph
Top Speed
22.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2946cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 208bhp |
| Power | 155kW |
| Torque | 290Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 224km/h |
| Top Speed | 139mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.4mpg |
| Combined | 10.5L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4778mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2814mm |
| Kerb Weight | 1725kg |
| Boot Capacity | 439L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |