CITROEN C5 Tourer 1.6L e-HDi 6AT FWD (112 HP)
2010–
111
bhp
Power
12.8
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
51.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 111bhp |
| Power | 82.4kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.8s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51.1mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
| Urban | 5.5L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4829mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1511mm |
| Wheelbase | 2814mm |
| Kerb Weight | 1540kg |
| Boot Capacity | 532L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R16 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |