CITROEN C5 Tourer 1.6L HDi 5MT FWD (114 HP)
2010–
112
bhp
Power
11.9
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 112bhp |
| Power | 83.8kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.9s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4829mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1511mm |
| Wheelbase | 2814mm |
| Kerb Weight | 1538kg |
| Boot Capacity | 532L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R16 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |