CITROEN C5 Tourer 1.6L HDiF 5MT FWD (110 HP)
2008–2010
107
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
41.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 107bhp |
| Power | 80kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 188km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.2mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 7.4L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4829mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2814mm |
| Kerb Weight | 1512kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |