CITROEN C5 Tourer 1.8L 16V 5MT FWD (125 HP)
2008–2010
123
bhp
Power
12.8
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1749cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 169Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.8s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 11.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4829mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2814mm |
| Kerb Weight | 1549kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |