CITROEN C5 Tourer 2.0L HDi 6MT FWD (163 HP)
2010–
161
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 161bhp |
| Power | 119.9kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 7.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4829mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1511mm |
| Wheelbase | 2814mm |
| Kerb Weight | 1595kg |
| Boot Capacity | 532L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |