CITROEN C5 Tourer 2.7L HDiF 6AT FWD (204 HP)
2008–2010
201
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
138
mph
Top Speed
27.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2720cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 441Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 222km/h |
| Top Speed | 138mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.6mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 11.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4829mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2814mm |
| Kerb Weight | 1777kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |