CITROEN C5 Tourer 3.0L V6 HDi 6AT FWD (241 HP)
2010–
238
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 238bhp |
| Power | 177.3kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 9.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4829mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1511mm |
| Wheelbase | 2814mm |
| Kerb Weight | 1838kg |
| Boot Capacity | 532L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R18 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |