CITROEN C5 X 1.2L PureTech 8AT (131 HP)
2021–
129
bhp
Power
11.3
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1199cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 129bhp |
| Power | 96.4kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.3s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4806mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 2784mm |
| Kerb Weight | 1493kg |
| Boot Capacity | 544L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Disc |