CITROEN C5 X 1.6L PureTech 8AT (175 HP)
2021–
173
bhp
Power
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 173bhp |
| Power | 128.7kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4806mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 2784mm |
| Kerb Weight | 1505kg |
| Boot Capacity | 544L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Disc |