CITROEN C5 X 1.6L PureTech PHEV 8AT (224 HP)
2021–
178
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
145
mph
Top Speed
180.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 178bhp |
| Power | 132.4kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 233km/h |
| Top Speed | 145mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 180.9mpg |
| Combined | 1.3L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4806mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 2784mm |
| Kerb Weight | 1856kg |
| Boot Capacity | 484L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Disc |