CITROEN Citroen BX 1.9L 5MT FWD (105 HP)
1986–
103
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1905cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 158Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4239mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 986kg |
| Boot Capacity | 442L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |