CITROEN Citroen C3 Picasso 1.4L VTi 5MT FWD (95 HP)
2013–
94
bhp
Power
12.2
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1397cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 94bhp |
| Power | 70kW |
| Torque | 136Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.2s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4079mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1631mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1375kg |
| Boot Capacity | 385L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |