CITROEN Citroen C5 Aircross 1.6L PureTech 8AT FWD (181 HP)
2018–
178
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
136
mph
Top Speed
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 178bhp |
| Power | 133.1kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 219km/h |
| Top Speed | 136mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 7L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4501mm |
| Width | 1969mm |
| Height | 1689mm |
| Wheelbase | 2731mm |
| Kerb Weight | 1430kg |
| Boot Capacity | 580L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |