CITROEN Citroen C5 Aircross 1.8L 380 THP 6AT FWD (204 HP)
2018–
201
bhp
Power
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1751cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4501mm |
| Width | 1969mm |
| Height | 1689mm |
| Wheelbase | 2731mm |
| Kerb Weight | 1530kg |
| Boot Capacity | 580L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |