DACIA Duster 1.5L dCi FWD 6MT (90 HP)
2013–2017
90
bhp
Power
13.8
s
0–100 km/h
97
mph
Top Speed
50
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 90bhp |
| Power | 67kW |
| Torque | 201Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.8s |
| Top Speed | 156km/h |
| Top Speed | 97mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50mpg |
| Combined | 4.7L/100km |
| Urban | 5.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4315mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1626mm |
| Wheelbase | 2672mm |
| Kerb Weight | 1180kg |
| Boot Capacity | 473L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |