DACIA Logan 2 1.2L 16V GPL 5MT FWD (72 HP)
2012–2016
71
bhp
Power
15
s
0–100 km/h
101
mph
Top Speed
31
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1149cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 71bhp |
| Power | 53kW |
| Torque | 104Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15s |
| Top Speed | 163km/h |
| Top Speed | 101mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4346mm |
| Width | 1732mm |
| Height | 1516mm |
| Wheelbase | 2634mm |
| Kerb Weight | 1106kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Disk |
| Rear Brakes | Drums |