DACIA Logan MCV Stepway 1.0L 5MT FWD (101 HP)
2017–
100
bhp
Power
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 100bhp |
| Power | 74.3kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4529mm |
| Width | 1763mm |
| Height | 1590mm |
| Wheelbase | 2634mm |
| Kerb Weight | 1241kg |
| Boot Capacity | 572L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |