DACIA Logan MCV Stepway 1.5L dCi 5MT FWD (95 HP)
2017–
94
bhp
Power
12.6
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
60.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 94bhp |
| Power | 69.9kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.6s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 60.3mpg |
| Combined | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4529mm |
| Width | 1763mm |
| Height | 1590mm |
| Wheelbase | 2634mm |
| Kerb Weight | 1320kg |
| Boot Capacity | 572L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |