DACIA Logan MCV 1.4L MPI 5MT (75 HP)
2008–2012
74
bhp
Power
15.6
s
0–100 km/h
96
mph
Top Speed
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1390cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 112Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.6s |
| Top Speed | 154km/h |
| Top Speed | 96mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 10L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4473mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1674mm |
| Wheelbase | 2903mm |
| Kerb Weight | 1270kg |
| Boot Capacity | 699L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |