DACIA Logan MCV 1.6L 16v 5MT (105 HP)
2008–2012
103
bhp
Power
11.8
s
0–100 km/h
31.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 148Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.8s |
| Top Speed | 174km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.3mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4473mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1674mm |
| Wheelbase | 2903mm |
| Kerb Weight | 1300kg |
| Boot Capacity | 699L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |