DACIA Logan MCV 1.6L LPG 5MT (85 HP)
2008–2012
84
bhp
Power
15.3
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 84bhp |
| Power | 62.5kW |
| Torque | 128Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.3s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Urban | 12.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4473mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1674mm |
| Wheelbase | 2903mm |
| Kerb Weight | 1180kg |
| Boot Capacity | 699L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |