DACIA Logan MCV 1.6L MPI 5MT FWD (87 HP)
2006–2008
86
bhp
Power
13.4
s
0–100 km/h
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 86bhp |
| Power | 64kW |
| Torque | 128Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.4s |
| Top Speed | 167km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 10.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4450mm |
| Width | 1994mm |
| Height | 1641mm |
| Wheelbase | 2906mm |
| Kerb Weight | 1165kg |
| Boot Capacity | 694L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |