DACIA Logan Van 1.5L dCi 5MT FWD (90 HP)
2007–2012
87
bhp
Power
13.6
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
51
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 87bhp |
| Power | 65kW |
| Torque | 201Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.6s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
| Urban | 5.1L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4450mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1641mm |
| Wheelbase | 2901mm |
| Kerb Weight | 1219kg |
| Boot Capacity | 2540L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |