DACIA Logan Van 1.6L MPI 5MT FWD (85 HP)
2007–2012
83
bhp
Power
14.1
s
0–100 km/h
101
mph
Top Speed
37
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 83bhp |
| Power | 62kW |
| Torque | 136Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.1s |
| Top Speed | 163km/h |
| Top Speed | 101mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4450mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1641mm |
| Wheelbase | 2901mm |
| Kerb Weight | 1219kg |
| Boot Capacity | 2540L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |