DACIA Logan 1.0L TCe 90 6MT
2020–
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4397mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Boot Capacity | 527L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drum |