DACIA Logan 1.5L dCI 5MT FWD (70 HP)
2008–2012
67
bhp
Power
15
s
0–100 km/h
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15s |
| Top Speed | 158km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Urban | 4.5L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4290mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1524mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1065kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65/R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |