DACIA Logan 1.6L 16v 5MT FWD (115 HP)
2008–2012
103
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 148Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 183km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 9.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4290mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1524mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1060kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65/R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |