DACIA Logan 1.6L MPI 5MT FWD (90 HP)
2008–2012
86
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 86bhp |
| Power | 64kW |
| Torque | 128Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 175km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 10L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4290mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1524mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 980kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65/R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |