DAEWOO Gentra 1.2L 5MT FWD (73 HP)
2005–2011
71
bhp
Power
13.7
s
0–100 km/h
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1150cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 71bhp |
| Power | 53kW |
| Torque | 104Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.7s |
| Top Speed | 158km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4310mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Boot Capacity | 396L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/80 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |